Warsztaty
“Warsztaty GRADE — jak oceniać dowody naukowe w medycynie”
Termin: piątek, 4.04.2025, 16:00-20:00 (trzeba się zapisać na warsztat!)
Prowadzący: Paweł Lenartowicz
“Poszukuję swojej drogi w statystyce, metanauce, żeglarstwie i aktywizmie naukowym. Badawczo podejmuje tematy metanauki, edukacji statystycznej i metod wykorzystywanych w naukach społecznych. Staram się szerzyć wiedzę o statystyce i metodologii, wraz z podstawami filozofii nauki, m.in. prowadząc warsztaty.”
GRADE (Grading of Recommendations, Assessment, Development and Evaluation) to najczęściej stosowany i jeden z najbardziej zaawansowanych systemów oceny jakości dowodów naukowych oraz formułowania zaleceń w medycynie opartej na dowodach (EBM). Stanowi kluczowe narzędzie w EBM, umożliwiając uporządkowaną i przejrzystą ocenę siły rekomendacji na podstawie dostępnych badań. Opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów, w tym przedstawicieli Cochrane Collaboration, jest uznawany za jedno z najrzetelniejszych podejść do oceny dowodów w opiece zdrowotnej.
Celem jest przybliżenie założeń EBM oraz różnice między podejściem opartym na dowodach, klasycznym podejściem bazującym na doświadczeniu i praktyką stricte naukową. W czasie warsztatów przyjrzymy się głównym czynnikom branym pod uwagę przy ocenie jakości badań oraz uzasadnieniu stojącemu za poszczególnymi zasadami. Warsztat skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych Evidence Based Medicine, procesem przekładania wyników naukowych na praktykę kliniczną, jak i tych chcących rozwijać swoje kompetencje w zakresie rozumienia tekstów naukowych i profesjonalnych wytycznych.
“Razem wbrew Stereotypom” – warsztaty Fundacji eFkropka
Termin: piątek, 4.04.2025, 16:00-20:00 (trzeba się zapisać na warsztat!)
Prowadzący: Norbert Bolek, Jakub Cieślak (edukatorzy) i Marta Roszczyńska (psycholog)
Warsztaty Razem wbrew Stereotypom Fundacji eFkropka są organizowane od 2016 roku i odbyły się jak dotąd ponad 300 razy. Prowadzą je eksperci przez doświadczenie (osoby mające za sobą kryzysy psychiczne, które je przepracowały i są przygotowane do mówienia o nich) na równi z ekspertami przez wiedzę (psychologami, psychiatrami i psychoterapeutami).
W trakcie zajęć wspólnie przedstawimy podstawy wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz opowiemy swoje historie chorowania, leczenia i zdrowienia. Warsztaty są uzupełnione ćwiczeniami, które obejmują wejście w doświadczenie osoby w kryzysie psychicznym i dają narzędzia pomocy. Omówimy przykłady stygmatyzacji w przestrzeni publicznej i opiszemy zjawisko autostygmatyzacji. Warsztaty są wydarzeniem, w trakcie którego można się otworzyć lub zapytać o trudne aspekty zdrowia psychicznego. Dajemy Państwu na to przestrzeń. Zapraszamy!
Norbert Bolek – Edukator i pracownik Fundacji eFkropka z dorobkiem blisko 150 prowadzonych warsztatów. Ekspert przez doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Studiował organizację i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie audiofil.
Jakub Cieślak – Ukończył kurs Ex-In i Doradcy ds. Zdrowienia. Edukator i wolontariusz Fundacji eFkropka. Ekspert przez doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Studiował geografię i teologię. Pisze artykuły i jest obecny w Youtube i Spotify. Lubi podróże i konkursy.
Marta Roszczyńska – Psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS, zaangażowana w działalność fundacji eFkropka, gdzie od trzech lat prowadzi warsztaty, zajmuje się psychoedukacją oraz współprowadzi grupę integracyjną dla osób po kryzysie psychicznym. Pracowała w Stowarzyszeniu Terapeutów z osobami ze spektrum autyzmu. Odbyła również staż w Zespole Leczenia Środowiskowego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica, gdzie pracowała z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychotyczne. Ukończyła kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Swoją przyszłość wiąże z pomocą osobom po kryzysie psychicznym oraz dalszym rozwojem w szkole psychoterapii, w nurcie integracyjnym, łączącym podejście humanistyczne i egzystencjalne, co jest zgodne z jej sposobem postrzegania człowieka.
Warsztaty NANOBIOME
Termin: niedziela, 6.04.2025, 9:00-10:00 (trzeba się zapisać na warsztat!)
Zaburzenie równowagi pomiędzy pożytecznymi a chorobotwórczymi bakteriami, bytującymi w jelicie może prowadzić do rozwoju chorób zapalnych jelit oraz chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Hashimoto, czy też celiakia. Nieprawidłowy skład mikrobiomu jelit wiąże się także z podwyższonym ryzykiem infekcji, chorób skóry, nietolerancji pokarmowych i chorób psychicznych. Dzięki wykonaniu badania mikrobioty jelitowej, możliwe jest wprowadzenie odpowiedniej, indywidualnie dopasowanej probiotykoterapii oraz zaleceń żywieniowych i profilaktycznych.
NANOBIOME jest pierwszym badaniem mikroflory jelitowej, opartym na analizie pełnego DNA bakterii obecnych w próbce, w oparciu o unikatową metodę sekwencjonowania nanoporowego, pozwalającą na rozróżnienie nawet blisko spokrewnionych ze sobą gatunków.
Test NANOBIOME służy do oceny stanu mikrobiomu pacjenta, który jest unikalny dla każdego człowieka i może zmieniać się w ciągu życia, np. na skutek przyjmowania antybiotyków, wprowadzenia nowej diety, chorób i wielu innych czynników.
Żywa Biblioteka
Termin: sobota, 5.04.2025, 11:00-16:00, sala 103B (nie ma konieczności zapisu na warsztat)
Żywa Biblioteka to projekt o charakterze edukacyjnym, który umożliwia porozmawianie z przedstawicielami i przedstawicielkami (niepotrzebnie) stygmatyzowanych grup społecznych. W tracie konferencji będzie można „wypożyczyć” do rozmowy (maksymalnie półgodzinnej) osobę z diagnozą choroby dwubiegunowej lub schizofrenii, żeby poznać jej indywidualne doświadczenia w kwestiach chorowania, leczenia i zdrowienia.