Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prelegentki i Prelegenci

dr Takao Ishikawa

Tytuł wykładu: “Jak jednokomórkowe organizmy mogą przydać się w badaniach nad chorobami neurodegeneracyjnymi?”

Prodziekan ds. studenckich Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowy Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej, który w swojej pracy zajmował się badaniami modelu prionów drożdżowych u drożdży S. cerevisiae.

Podczas swojego wykładu opowie nam o wykorzystaniu jednokomórkowych organizmów do badań nad mechanizmami agregacji białek kluczowych w patogenezie chorób neurodegeneracyjnych, a także opracowywaniu nowych systemów przesiewowych w poszukiwaniu związków o potencjale terapeutycznym.

 

dr Maria Nalberczak-Skóra

Tytuł wykładu: “Homo addictus – czyli trochę o tym jak substancje psychoaktywne na nas wpływają”

Adiunkt w Instytucie Psychologii PAN, autorka wielu publikacji naukowych, pozwalających lepiej zrozumieć mechanizmy neurobiologiczne zaburzeń psychicznych i uzależnień. Wcześniej pracowała i obroniła doktorat w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jej zainteresowania badawcze obejmują neurobiologię uzależnień, psychopatologię oraz mechanizmy neuronalne związane z zachowaniami społecznymi.

Oprócz działalności naukowej, zajmuje się popularyzacją nauki poprzez udział w podcastach poświęconych wpływowi substancji psychoaktywnych na ludzki mózg i psychikę.

Podczas wykładu tej prelegentki dowiemy się jak czynniki podnoszące poziom dopaminy (kawa, czekolada, media społecznościowe i inne substancje) wpływają na nasze mózgi oraz czy możemy to zmodyfikować lub wykorzystać na naszą korzyść, na podstawie znanych już wyników badań oraz publikacji popularnonaukowych.

 

mgr Joanna Rojkowicz

Tytuł wykładu: “Oś jelitowo-mózgowa – klucz do zrozumienia IBS i SIBO”

Dietetyczka kliniczna ze specjalizacją w zakresie chorób układu pokarmowego. Prowadzi praktykę kliniczną skoncentrowaną na terapii żywieniowej zespołu jelita drażliwego (IBS) i przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO). W swojej pracy łączy wiedzę opartą na dowodach naukowych z indywidualnym podejściem do pacjenta. Dodatkowo, aktywnie działa w obszarze edukacji specjalistycznej, prowadząc szkolenia z zakresu dietoterapii chorób układu pokarmowego dla profesjonalistów i pacjentów.

Podczas jej wykładu omówione zostaną mechanizmy leżące u podstaw IBS i SIBO, ich diagnostykę i działające terapie, jak np. farmakoterapia, interwencja psychologiczna czy modulacja mikrobioty.

 

Patrycja Ściślewska

Tytuł wykładu: “Reset, regeneracja, równowaga, czyli o roli snu w prewencji zaburzeń psychicznych”

Doktorantka III roku Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej UW. Ukończyła studia na kierunkach Biotechnologia oraz Chemia w ramach MISMaP. Swoje badania prowadzi w Zakładzie Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW, Laboratorium Neurobiologii Emocji, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego PAN, a także a Wydziale Biologii Northeastern Illinois University w Chicago, USA. W swojej pracy doktorskiej skupia się na neurobiologii snu i zegara biologicznego, szukając jego podłoży neuronalnych, psychologicznych i genetycznych.

Wykład tej prelegentki udzieli nam odpowiedzi na pytania: czy nasz sen, zegar biologiczny i zdrowie psychiczne są ze sobą powiązane? oraz w jaki sposób sen i rytm okołodobowy kształtują funkcjonowanie psychiczne i zachowanie? Omówione zostaną badania wskazujące na wyższą podatność osób o chronotypie wieczornym (“sowa”) na zaburzenia nastroju i uzależnienia oraz wpływ deprywacji snu na kontrolę impulsów i zdolność podejmowania decyzji, z zawarciem ich mechanizmów neurobiologicznych. Poza wiedzą o najnowszych doniesieniach naukowych z tej dziedziny, dowiemy się także jak dbać o higienę snu w życiu codziennym.

 

dr Robert Jarzyna

Tytuł wykładu: “Żywność psychoaktywna”

Pracownik naukowy Wydziału Biologii z Zakładu Regulacji Metabolizmu, którego naukowe zainteresowania obejmują wpływ chorób cywilizacyjnych i diety na zdrowie psychiczne.

Podczas wykładu dowiemy się czy zmieniając dietę możemy zmienić pracę mózgu i poprawić pamięć, co powinny jeść kobiety w ciąży, aby mieć mądrzejsze dzieci, dlaczego kochamy słodycze i o wielu innych pasjonujących aspektach wpływu żywienia na funkcjonowanie.

 

Marta Wieczorkowska

Tytuł wykładu: “Receptory i neuroprzekaźniki, czyli mechanizmy działania leków psychotropowych na przykładzie leków antypsychotycznych”

Studentka 4. roku biologii, członkini SKNN UW, której praca licencjacka dotyczyła molekularnego i fizjologicznego podłoża halucynacji. Dodatkowo, odbyła praktyki w Pracowni Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz w Pracowni Neurogenetyki Instytutu Matki i Dziecka.

Wykład obejmie powiązania działania leków psychotropowych z pracą receptorów, a także wykorzystanie wizualizacji komputerowych w projektowaniu i badaniu substancji leczniczych.

 

dr hab. Jacek Rogala

Tytuł wykładu: “Neurofeedback AI: podejście oparte na wyjaśnianej sztucznej inteligencji”

Adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz współzałożyciel Centrum Badania Ryzyka Systemowego. Doktorat uzyskał w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, a habilitację na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w neurobiologii poznawczej i behawioralnej, badając zależności między aktywnością mózgu a zachowaniem. Szczególnie interesuje go praktyczne zastosowanie metod neuroobrazowania, m.in. neurofeedback, do detekcji i terapii zaburzeń aktywności mózgu.

Neurofeedback-EEG jest techniką biologicznego sprzężenia zwrotnego, umożliwiającą pacjentowi otrzymywanie w czasie rzeczywistym informacji o aktywności jego mózgu rejestrowanej przez elektrody. N-EEG stosowane jest w terapii osób z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. 

Podczas wykładu przedstawione zostaną wyniki projektu, pt. EEGDigiTrack Biofeedback AI – innowacyjne urządzenie do spersonalizowanej neuroterapii o naukowo potwierdzonej skuteczności” realizowanego w ramach Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa RPOWM: I Wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce, Działanie w ramach Osi Priorytetowej RPO WM 2014-2020: 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw., który obejmował wykorzystanie wyjaśnialnych sztucznych sieci neuronowych (XAI) do identyfikacji kluczowych cech EEG oraz ich interpretację w kontekście wyników behawioralnych. 

 

dr Agnieszka Kowalczyk

Tytuł wykładu: “Egzorcyzmy, lobotomia vs lek i rozmowa w terapii zaburzeń psychicznych”

Pracowniczka Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Była studentka farmacji na ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie, a podyplomowo także farmacji przemysłowej. W przeszłości także wykładowczyni w Medycznej Szkole Policealnej w Mińsku Mazowieckim, farmaceutka, organizatorka szkoleń dla farmaceutów i redaktorka artykułów do czasopisma “Terapia i Leki” oraz książki dotyczącej przebiegu badań klinicznych.

Podczas wykładu poruszy kwestie związane z przybierającym na sile problemem zaburzeń psychicznych i związanej z nimi stygmatyzacji. Omówi także dawniej stosowane metody terapeutyczne, takie jak izolacja czy poddawanie pacjenta egzorcyzmom, które wynikały z braku zrozumienia natury tych schorzeń. Słuchacze dowiedzą się jakie są przyczyny i skutki zaburzeń oraz jakie możliwości pomocy oferuje współczesna farmakoterapia. Przybliżone zostaną również mechanizmy powstawania konkretnych deficytów i ich odniesienia do terapii celowanej.

 

dr n. farm. Natasza Piaseczna

Tytuł wykładu: “Emocje pochodzące z jelit. Jak psychobiotyki wpływają na mózg i psychikę”

Ekspertka w dziedzinie probiotykoterapii, neurofarmakolożka, wykładowczyni, popularyzatorka wiedzy na blogu www.nastaya.pl oraz kanale YouTube: Zapytaj Farmaceutę. Jej zainteresowania naukowe obejmują tematykę mikrobioty i zdrowia mózgu. W jej wykładach wzięło udział kilka tysięcy farmaceutów, lekarzy i dietetyków. Obecnie współpracuje naukowo z Zakładem Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W jej wykładzie znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące osi mózg-jelita: Czy mózg znajduje się tylko w głowie? A może część emocji rodzi się w jelitach? Jak bakterie jelitowe oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy? Oraz dowiemy się jakie niesamowite zastosowania terapeutyczne znajdują konkretne szczepy psychobiotyków.

Fundacja eFkropka

Tytuł wykładu: “Jak w pierwszej pomocy przedpsychologicznej szkolą osoby z doświadczeniami kryzysu psychicznego. Doświadczenia Fundacji eFkropka”

Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób leczących osoby chorujące psychicznie oraz zajmujące się pracą terapeutyczną na ich rzecz. Ich misją jest poszerzanie świadomości społeczeństwa w kwestii zaburzeń psychicznych oraz zwiększenie udziału w życiu społecznym osób ich doświadczających, w tym przełamywanie stereotypów ich dotyczących i zapobieganie izolacji po kryzysie zdrowia psychicznego.

Wystąpienie poprowadzą 3 prelegentki:

Julia Chludzińska – wolontariuszka i edukatorka Fundacji eFkropka od 2022 roku, współprowadząca warsztatów przeciwdziałających stereotypom dot. zdrowia psychicznego, Asystentka Zdrowienia

Iga Lipka – edukatorka i Asystentka Zdrowienia w Grodzisku Mazowieckim, z wykształcenia pielęgniarka 

Joanna Krzyżanowska – Zbucka – psychiatra, założycielka Fundacji eFkropka, przewodnicząca Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 

 

Marta Szeliga – Chór Wydziału Biologii UW

Tytuł wykładu: “Wpływ wspólnego śpiewania na zdrowie psychiczne człowieka”